miluju je prostě nej podle mě

22. února 2008 v 20:12 | **eXpReSsO |  Nirvana
Nirvana byla americká rocková kapela založená v roce 1987 v Aberdeenu ve státě Washington. Patří mezi nejvlivnější hudební skupiny 90. let 20. století. Zakládajícími členy byli Kurt Cobain (kytara, zpěv) a Krist Novoselic (basová kytara). Na místě bubeníka nakonec zakotvil Dave Grohl, který byl poslední v řadě několika bubeníků, kteří se v Nirvaně vystřídali.
V roce 1989 Nirvana nahrála své první studiové album s názvem Bleach, avšak stále nepatřila k hlavnímu proudu populární hudby. Zlom nastal v okamžiku, kdy vyšel její nový singl s názvem "Smells Like Teen Spirit" k albu Nevermind. Tato píseň se dostala na první příčky v hitparádách a otevřela Nirvaně cestu ke slávě. Třetí a zároveň poslední studiové album vyšlo v roce 1993 a dostalo název In Utero; obsahovalo později populární skladby jako "Rape Me" a "Heart-Shaped Box".
Nirvana se rozpadla po sebevraždě frontmana skupiny Kurta Cobaina v roce 1994. Od svého vzniku prodala po celém světě více než 50 milionů alb.[1] Hudebnímu stylu, který Nirvana hrála, se začalo říkat grunge. Podobnou hudbu reprezentovaly a reprezentují například kapely Alice in Chains, Pearl Jam a Soundgarden.
Počátky kapely spadají do roku 1985, kdy se prostřednictvím Buzze Osborna, kytaristy a zpěváka skupiny Melvins, poprvé setkali zakládající členové skupiny Kurt Cobain a Krist Novoselic.[2] Cobain v té době již hrál na kytaru a zpíval ve skupině Fecal Matter, kterou založil tentýž rok, a Novoselic hrál na baskytaru. Po rozpadu Fecal Matter Cobain s Novoselicem usilovali o založení nové kapely. Roku 1987 se jim podařilo najít bubeníka Aarona Burckharda, s nímž nacvičili některé ze skladeb Fecal Matter. Poté se však po vzoru Melvins pouští do pilného zkoušení nových skladeb; za tři měsíce jich měli asi tucet.[3] Kapela si v čele s Cobainem přála vystupovat před publikem. První opravdové vystoupení absolvovali v Raymondu ve Washingtonu na jednom domácím večírku.[4]
Následovalo několik dalších vystoupení, většinou v Aberdeenu a blízkém okolí. Po několika měsících byl Burckhard z kapely vyhozen a dočasně jej nahradil Dale Crover, bubeník Melvins.[5] V lednu roku 1988 nahrál s Nirvanou v seattleském studiu Reciprocal Recording první demo nahrávky,[6] z nichž se některé objevily na pozdějším albu Incesticide. Po nahrání dema se stal v pořadí třetím bubeníkem Dave Foster.
Během těchto měsíců Nirvana vystřídala množství jmen jako Skid Row, Pen Cap Chew a Ted Ed Fred. Název Nirvana vznikl až na přelomu let 1987 a 1988. "Nirvana" (resp. nirvána) je pojem pocházející z východních náboženství (zejména buddhismu a hinduismu) a označuje "osvobození" bytostí z hmotného světa.
První singl Nirvany se nazýval "Love Buzz" (původně skladba holandské kapely Shocking Blue) a byl nahrán roku 1988 u nezávislého hudebního vydavatelství Sub Pop v Seattlu. B-stranu singlu tvořila píseň "Big Cheese". Bylo vylisováno pouhých tisíc kusů, což z něj dnes činí dnes vzácný kus pro sběratele.[7] Po vydání singlu se Cobain definitivně rozhodl, že Nirvana nebude jen jeho koníčkem, ale že se chce vydat na hudební dráhu a další, co si přeje udělat, je vydat album.[8]
V květnu roku 1988 kapela poprvé vystoupila s novým bubeníkem Chadem Channingenem.[9] Na nahrávání alba Nirvana potřebovala sehnat poplatek 606,17 dolarů. Nikdo z nich takovou částku neměl, proto požádali společného přítele Jasona Evermana o zapůjčení obnosu. A jelikož Everman strávil poslední dobu rybařením na Aljašce, peníze měl a ochotně je kapele zapůjčil.[10] Když následujícího roku nahrávali své první album Bleach, Everman na něm sice je uveden jako druhý kytarista, ve skutečnosti však na albu nehrál.[2] Krist Novoselic o tom později řekl:[11] "Prostě jsme chtěli, aby se v kapele cítil víc doma." Bleach bylo oficiálně vydáno 15. června 1989.
Na turné v roce téhož roku, které následovalo k propagaci alba, Everman z kapely odešel (později hrál se Soundgarden).[12] O svém působení v kapele později prohlásil:[13] "Každá kapela funguje trochu jako rodina, já si tam připadal jako mentálně retardovaný, dvakrát odložený nevlastní syn." Alba Bleach se brzy prodalo 35 000 kusů[14] a jeho pozdější reedice z něj dělá jediné album, které přineslo nahrávací společnosti Sub Pop platinovou desku.[15]
V létě roku 1989 Nirvana nahrála své první EP s názvem Blew, jehož producentem byl Steve Fisk. Poté se skupina společně s kapelou TAD vydala na turné po Evropě. Nedlouho po návratu do USA se Nirvana vydala na další turné, tentokrát po západním pobřeží Spojených států. Cobain společně s Novoselicem však začali být nespokojení s Channinganem a začali za něj hledat náhradu. Channingan naopak tvrdí, že to byl on, kdo z kapely odešel.[16] Na chvíli jej nahradil Dan Peters z Mudhoney, se kterým ještě stačili nahrát píseň "Sliver", avšak trvalé místo si v kapele vydobyl až tehdejší bubeník kapely Scream, Dave Grohl. Skladba Sliver vyšla jako singl a jeho producentem byl tentokrát Butch Vig, bubeník skupiny Garbage, který již měl producentské zkušenosti například se Smashing Pumpkins.
Poslední skladbou, kterou Nirvana nahrála u vydavatelství Sub Pop, byl singl "Molly's Lips", který vyšel na počátku roku 1991. Nirvana pak přestoupila k mnohem většímu vydavatelství Geffen Records, které jim bylo schopno zajistit rozsáhlejší distribuci alb a finanční podporu. Nirvana zůstala u Geffenu až do svého rozpadu. Koncem roku 1990 Novoselic s Grohlem poprvé zjistili, že Cobain bere heroin.[17]
V listopadu roku 1993 se Nirvana objevila v pořadu MTV Unplugged. Bylo nečekané, že takřka polovina písní, které Nirvana zahrála, byly převzaté. Prakticky jediným hitem, který na koncertě zazněl, byla píseň "Come as You Are". Na pódiu se společně s Cobainem, Grohlem a Novoselicem, objevili ještě bratři Kirkwoodovi z Meat Puppets, doprovodná violoncellistka a stálý host Lori Goldston a Pat Smear, který Nirvanu na koncertech už nějakou dobu doprovázel na kytaru.
Poslední vystoupení Nirvany proběhlo 1. března 1994 v Mnichově. Během něj Kurt na chvíli ztratil hlas, a byl tak nucen dočasně opustit pódium.[29] V březnu roku 1994 se vůdčí osobnost kapely Kurt Cobain pokusil v Římě o sebevraždu požitím většího množství Rohypnolu. Nirvana byla uprostřed turné a tato událost jí znemožnila pokračovat ve vystoupeních, během nichž měla mimo jiné poprvé navštívit i Prahu. Cobain byl hospitalizován a zanedlouho propuštěn. 8. dubna byl Kurt Cobain nalezen mrtev ve svém domě. Jeho smrt byla klasifikována jako sebevražda s datem pátého dubna. Tato událost znamenala rozpad kapely.
Nirvana měla a má velký vliv na hudební průmysl. Nejednou bylo album Nevermind prohlášeno za nejzásadnější album 90. let.[33] Velký vliv Nirvany je znát např. u kapel Mudhoney či novější skupiny The Strokes.[30] Podle knihy The Rolling Stone Encyclopedia of Rock & Roll Nirvana změnila ráz hudby devadesátých let.[14]
Sami členové Nirvany byli ovlivěni různými kapelami a hudebími styly. Jedna z nejdůležitějších kapel, která přímo ovlivnila Kurta Cobaina, byli Pixies. Kurt dokonce prohlašoval, že nebýt Pixies, nikdy by Nirvana nevznikla.[34] Z dalších kapel to jsou zajisté Melvins, na jejichž koncerty Kurt v mládí jezdil, dále Sonic Youth či Blag Flag.
Po rozpadu Nirvany byla i nadále vydávána její alba. Ještě v listopadu roku 1994 vyšla deska MTV Unplugged in New York, která byla záznamem akustického vystoupení Nirvany na podzim předešlého roku. Dva týdny poté bylo stále pod vydavatelstvím Geffen Records vydáno video Live! Tonight! Sold Out!!. V říjnu 1996 vyšlo další živé album s názvem From the Muddy Banks of the Wishkah. V roce 1997 Courtney Love, Novoselic a Grohl společně založili společnost s názvem Nirvana L. L. C., která měla za úkol spravovat veškerou pozůstalost, která se týkala Nirvany. V následujících letech začali Novoselic s Grohlem zpracovávat většinu nahrávek kapely a v září 2001 se chystali vydat box set k desetiletému výročí Nevermind.[30] Cobainova vdova Courtney Love však v červnu téhož roku odstoupila od smlouvy, zabránila vydání a začala se soudit se dvěma zbývajícími členy kapely o autorská práva na písně Nirvany,[31] což mělo za následek pozdržení vydání nahrávek o několik let. Roku 2002 vyšlo výběrové album s prostým názvem Nirvana, které obsahovalo dosud nepublikovanou píseň "You Know You're Right". Až o tři roky později následoval box set With the Lights Out, který obsahoval 3 CD a jedno DVD. Zatím posledním oficiálně vydaným albem se stalo další výběrové CD Sliver: The Best of the Box z roku 2005.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Rozhodni se mezi těmito možnostmi

Nirvana 20.5% (88)
Lordi 15.8% (68)
My chemical romance 22.8% (98)
Blink 128 14.4% (62)
eva a vašek 12.3% (53)
Soad 14.2% (61)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama